Gotówka kontra karta płatnicza i płatności mobilne

20 Jun by microblog

Gotówka kontra karta płatnicza i płatności mobilne

Kwestia dokonywania płatności zmienia się od lat, ale tempo zmian nie porywa. W ostatnim czasie jednak daje się zauważyć nowa tendencja. Pojawia się coraz więcej narzędzi, które nam ułatwiają i przyspieszają obrót wirtualnym pieniądzem. Mowa tu o kartach zbliżeniowych, kontach internetowych, aplikacjach mobilnych, a wreszcie kodach QR i blikach.

Kartą czy gotówką, a może telefonem? Oto jest pytanie!

Ten trend jest z jednej strony wynikiem coraz większych wymagań ze strony konsumentów, ale z drugiej kreuje zmiany w naszych nawykach dotyczących płacenia za nabywane towary i usługi. Dlatego też zwiększa się zainteresowanie wszelkimi formami płatności bezgotówkowych, a maleje obrót gotówkowy. Dowodem na to jest sukcesywnie malejąca ilość dostępnych bankomatów. Czy to faktycznie wróży sytuację, kiedy to gotówka zupełnie przestanie być potrzebna? Raczej nieprędko, ale już dziś można z pewnością powiedzieć, że konsumenci dzielą sią na tych gotówkowych i bezgotówkowych, a w zasadzie mobilnie bezgotówkowych.

Wady i zalety płacenia gotówką

  •         Zalety. Wiele osób uważa gotówkę za namacalny dowód posiadania kapitału. Nie przemawiają do nich liczby na koncie, a jedynie banknoty. To klienci banków, którzy zwykle wypłacają całe swoje wynagrodzenie zaraz po jego wpływie na konto. Kolejny atut to możliwości płacenia wszędzie tam, gdzie nie ma terminali płatniczych. Wiele osób uważa też, że komputery i systemy są zawodne, więc warto mieć gotówkę, która się nigdy nie zawiesza ani nie blokuje. Najczęściej jednak obecnie wymienianą zaletą jest anonimowość, jaką zapewnia płatność gotówkowa.
  •         Wady. To przede wszystkim niebezpieczeństwo utraty posiadanych pieniędzy. Narażamy się w ten sposób kradzież lub zgubienie portfela, które pozbawi nas np. gotówki koniecznej na sfinansowanie podstawowych potrzeb. To także problem z przechowywaniem, czyli chowaniem gotówki w mieszkaniu. Prozaiczną, ale jednak dotkliwą wadą płatności gotówkowej są też notoryczne problemy z wydawaniem reszty w wielu sklepach. Poza tym, płacąc w ten sposób nie kontrolujemy skutecznie swoich wydatków. Gotówka w portfelu kusi bardziej niż środki na koncie, bo jest pod ręką. Z czasem nawet nie pamiętamy wydanych kwot i nie mamy gdzie tego sprawdzić, jeśli nie posiadamy paragonu.

Wady i zalety płatności z użyciem karty czy telefonu

  •       Zalety. Nie ma konieczności noszenia ze sobą całego portfela ani też zagrożenia zniszczeniem banknotów. Karty nie zajmują dużo miejsca, natomiast telefon zawsze mamy przy sobie. Nie ma problemu z wydaniem reszty, czy brakiem przysłowiowego „grosika”. Nie trzeba szukać bankomatu bez prowizji, co staje się coraz trudniejszym zadaniem. Karta czy aplikacja mobilna to także większe zabezpieczenie dla naszych pieniędzy. Choć wciąż czają się w przestrzeni wirtualni złodzieje i oszuści, to jednak kieszonkowiec wiele tu nie zdziała. Płatności bezgotówkowe dają nam także większą możliwość kontrolowania wydatków.
  •       Wady. To dość częsty, a w zasadzie jedyny argument osób, które obawiają się wirtualnych płatności. Chodzi o udostępnianie wiedzy na temat swoich możliwości finansowych, zakupów, preferencji, wysokości wydatków, a także bieżącej i wcześniejszej lokalizacji itp. Kiedy płacimy kartą lub telefonem albo robimy przelew z konta internetowego, zawsze zostaje po tej operacji ślad oraz spora doza informacji o konsumencie.

 

Postęp zawsze budził obawy, a przecież rozwój i popularyzacja płatności bezgotówkowych to właśnie jest postęp. Jedni przekonują się do niego szybciej, inni opierają się w nieskończoność, ale często dość niekonsekwentnie. Bo niby czemuś obawiają się udostępniania wiedzy na swój temat w kwestii płatności, a jednocześnie bezmyślnie otwierają się przed całym światem korzystając z portali społecznościowych?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *